Učíme se

Horečka

Kdy dítěti teplotu měřím?

Je nevrlé, pláče, chová se neobvykle, odmítá jíst, má "lesklé oči", pospává, zvrací, má průjem, kašle, bolí ho v krku...

Čím teplotu měřím?

Teploměrem. Zakoupím v drogerii, lékárně nebo zdravotnických potřebách

  • klasický rtuťový teploměr - měřím 5 minut v podpaží  (v rámci EU pravidel nový již nedostupný..)
  • tzv. rychloběžka - měří do 1 minuty, musím naměřenou hodnotu odečítat, ještě když je teploměr v podpaží, v zadečku...
  • teploměr ušní - cenově nejnáročnější (cca 1000 Kč), výborný pro noční, rychlé měření, hodnota stanovena během 1 sekundy... je třeba si tento způsob měření chvíli "osahat", porovnat s klasickým teploměrem..
  • teploměr bezkontaktní (široký sortiment nejrůznějších značek a cenového spektra, je třeba číst recenze a naučit se měřit..)

Neměřím!!!

Teploměrem v dudýnku, páskou na čelo, rukou ("sáhla jsem a teplotu neměl...!")...

Co je měřitelné - měřte!!!

I svérázné děťátko přivykne...povykládáte pohádku, přezpíváte koledy...

„Ale když on nechtěl a plakal!!“ Chovejte se klidně, ale rozhodně..Na téma měření teploty nediskutujte..V životě bude ještě spoustu situací, kdy nebude chtít..

Jak často měřím?

Při nemoci s horečkou často - do 1,5 hodiny po podání léku na teplotu, minimálně 4x za den - ráno, v poledne, večer....než jdu spát... teplotu nejlépe pro snadnou orientaci doktorky Jany zapisuji, připíšu kdy a jaký lék jsem podala...

Jaká je "normální" teplota?

U kojenců a batolat v zadečku 36,5°C - 37,5°C, u větších dětí v podpaží do 37°C.

Zvýšená teplota:

  • do 38,5°C naměřených v zadečku
  • do 38°C naměřených v podpaží

 

Nemusím podávat léky na snížení teploty, nabízím ve zvýšené míře tekutiny, dítě osprchuji, pokusím se uvést do klidu (to neznamená posadím ho k počítači..)

Horečka:

  • nad 38,5°C naměřených v zadečku
  • nad 38°C naměřených v podpaží

 

Jako úplně první podávám antipyretika a až po té kontaktuji lékaře, jedu na pohotovost... (častá věta maminek na pohotovosti: "My jsme raději jeli hned...!"), horečka sama o sobě je boj, příznak nemoci, úplně nejčastěji u dětí na začátku příznak virové nemoci...pokaždé nemusím "běžet" hned... Pokud má malý pacient zájem o hru, o jídlo, nezvrací, není zvýšeně spavý, apatický, nemá vyrážky, nebolí ho břicho, teplota reaguje na podávané léky (viz níže) ...dítě pravidelně měřím a sleduji, nechodím na procházky... v klidu kontaktuji doktorku Janu telefonicky či prostřednictvím sms...

Léky na teplotu - paracetamol:

Jako první u dětí do 15 let vždy paracetamol (malinký nápis na krabičce pod výrobním názvem) - jméno léku: Paralen, Panadol, Ben-U-ron, Mexalen... vždy jde o paracetamol!!!

Pozor na kombinované preparáty... Fervex, Coldrex!

Paracetamol je bezpečný lék, nedráždí žaludeční sliznici, ale při nerespektování dávky a intervalu mezi podáním léku můžeme děti (i sebe) předávkovat... A po té "ohryzuje" játra.

Vždy mezi podáním = dávkou paracetamolu dodržujte interval 6 hodin.

Jedna dávka = 10 mg paracetamolu/ kg hmotnosti dítěte ....

  • 5 kg vážící kojenec má dostat na jednu dávku 50mg paracetamolu ( = 1/2 čípku Paralen supp 100mg - tzv dětský čípek vždy po 6 hodinách)
  • 10 kg vážící "ročák" dostane na jednu dávku 100 mg paracetamolu ( = 1 čípek Paralen supp 100mg opět vždy po 6 hodinách)
  • 12 kg vážící "rošťák" dostane na jednu dávku 125mg paracetamolu ( = 1 čípek Panadolu supp 125mg zase v 6 hod intervalech nebo pokud je šikovný a maminka taky - 1 tabletku Paralen 125mg pro infantibus... což znamená pro děti...)
  • 16 kg vážící slečna dostane při teplotě nad 38 st 1 a půl tablety Paralen 125 mg pro infantibus
  • 25 kg mladý muž dostane 1/2 tbl Paralen 500mg (nebo Panadol 500mg tbl) co 6 hod, pokud zvrací, tak čípek Ben-U-Ron, kde je 250mg paracetamolu

Před podáním čípku konečník děťátku namažeme „rybilkou“, ung. leniens, Bepanthenem, zvedneme obě nožky, zasuneme prstem s ostříhaným nehtem přes lehký odpor svěrače a chvíli obě půlky přitiskneme k sobě a podržíme....než se čípek rozpustí a následně začne vstřebávat...

Tabletu můžeme drtiti do úplného "rozpráškovatění", nejlépe mezi dvěma lžičkami... po té kápneme čaj, sirup...aby se příjemce, co nejméně šklebil a mračil a příště spolupracoval..

Podávati dětem léky je někdy boj neveselý, nicméně v tomto boji musí být rodič razantní, dítě nelitovat, lék nechutnat a neříkat - "ten sirup je opravdu hnusný, Bohoušku..."

Léky na teplotu - ibuprofen:

Ibuprofen (opět malinký nápis pod názvem výrobním na krabičce, název léčivé látky) = jméno léku Ibalgin, Brufen, Ibuberl, Nurofen

Forma: tableta Ibalgin 200 mg, Ibalgin 400mg, Ibalgin sirup, Brufen sirup, Nurofen sirup (100mg/5ml a pro starší děti 200mg/5ml- pozor na záměnu!), Nurofen pro děti ACTIVE 100mg tableta, která se příjemně rozpustí v puse a je vhodná pro děti, které odmítají sirupy...

Ibuprofen je lék s účinkem na teplotu, bolest a oproti paracetamolu má navíc i protizánětlivý efekt, může se podávat kojencům od 3. měsíce, v tomto věku raději po poradě s lékařem.

Ibuprofen nepatří pacientům s vředovou chorobou žaludku, může vyvolávat obtíže u dětí astmatických...

U febrilií (např. v úvodu virového onemocnění) je výhodná kombinace ibuprofen - paracetamol. Nepodávají se současně, ale střídavě po 3 hodinách - např. u 15 kg dítěte ... 5 ml Nurofenu, za tři hodiny 1a půl tablety tablety dětského 125 mg Paralenu, za tři hodiny 5 ml Nurofenu, ta tři hodiny 1 a půl tablety dětského Paralenu .... a tak dokolečka dokola....v noci (narozdíl od antibiotik!!!) nemusí být střídání takto pravidelné, což neznamená, že teplotu nekontroluji, podám lék, který je "na řadě"...

  • 6 kg kojenec ... na dávku 2,5 ml ibuprofenu
  • 10 kg kojenec ... na dávku 3 ml ibuprofenu
  • 15 kg batole ... na dávku 5 ml ibuprofenu v sirupu nebo příjemně v puse rozpustnou tabletu Nurofen ACTIV 100mg (nesmí dělat salta, aby nevdechnul!)
  • 20 kg dítě ... na dávku 6 ml ibuprofenu
  • 25 kg školák ... na dávku 7,5 ml ibuprofenu
  • od 30 kg ... lze podat Ibalgin 200mg v tabletě, nebo Nurofen Liquid 200mg v kapsličce....
  • od 50 kg ... Ibalgin 400mg v tabletě na dávku maximálně 4 tablety denně v 6 hodinovém intervalu

Acylpyrin nepatří dětskému pacientovi!!!

Fyzikální terapie

K léčbě horečky patří i fyzikální terapie = snižování teploty jinak, než léky. Je třeba dítě přimět k dostatečnému příjmu vhodných tekutin (ovocné čaje, stolní vody málo sycené, vyvážené minerální vody, naředěné ovocné šťávy)

Ochlazovat dítě koupelí – nevyběhneme s dítětem na dvůr pod pumpu, pokud patříme k těm šťastným a vlastníme dvůr, ale napustíme do vany vodu o teplotě obvyklé, kolem 37 st, posadíme do ní dítě, vypustíme oblíbené kačenky a loďky a postupně připouštíme vlažnou vodu do celkové teploty vody „bazénové“, kde dítě necháme do 5 minut pohrát, do sucha jej vysušíme, oblékneme lehké pyžamko a přikryjeme lehkou přikrývkou.

Mladí pánové a slečny se nejraději sprchují.

Alternativou je studený zábal, celé dítě, kromě hlavy (to by nám Kamilek dal, i tak bude projevovat velkou nelibost…) zabalíme do osušky či prostěradla namočeného do „odražené“ vody, po té do suché osušky, v zábalu jej ponecháme 15-20 minut, než se látka zahřeje, vysušíme do sucha.

Pokud má dítě při horečce výrazně chladné ruce a nohy, přikládáme sáčky s ledem přes látkový kapesník do nadklíčkových jamek a třísel. Pokud neholduje nápoji s kostkami ledu (pochvala) a nemáte ho zásoby, lze použít i mražený hrášek a na druhý den uvařit hráškovou polévku.

Hledáte v Přerově dětskou ordinaci?

Hledáte-li zdravotnické zařízení - dětskou ordinaci, můžete nás navštívit, prohlédnout si ordinaci (i nás). A zase odejít.. a prohlédnout si další... tak jako při výběru nové pračky, ledničky... Obecně platí, že je třeba volit pediatra včas a nezávazně si budoucí péči dohodnout.

Malého pacienta po Vašem zvážení a dle předchozí domluvy rádi přijmeme do léčebné a preventivní péče, k registraci potřebujeme platný průkaz pojištěnce.

Svisle 2/785, 750 02 Přerov

Najdete nás v prvním patře objektu Městských Jeslí.

Ordinační hodiny

Pondělí  7:30 - 16:00
Úterý7:30 - 13:00
Středa7:30 - 13:00
Čtvrtek7:30 - 13:30
Pátek7:30 - 12:00

Tel: 731 232 333

Email: doktorka.jana@zdravicko.org